sobota, 1 marca 2014

1 marca - Dzień pamięci o Żołnierzach Wyklętych.


3 lata temu, 1 marca 2011 roku po raz pierwszy obchodzono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Inicjatywę w zakresie uchwalenia tego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt.

Wybrano 1 marca dlatego, że tego dnia w 1951 roku wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: 


- Łukaszu Cieplińskim, 
- Kawalcu, 
- Józefie Batorym, 
- Adamie Lazarowiczu, 
- Franciszku Błażeju, 
- Karolu Chmielu,
- Józefie Rzepce 

Byli oni ostatnim ogólnopolskim koordynatorem „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Pomysł ustanowienia święta w tym dniu wysunął ówczesny prezes IPN-u Janusz Kurtyka.

Obchody z okazji narodowego dnia Żołnierzy Wyklętych odbywały się na terenie całego kraju. 

We Wrocławiu oficjalne uroczystości otworzył przemarsz pod pomnik ofiar systemy komunistycznego na cmentarzu Osobowickim.

Po przybyciu na miejsce odmówiono różaniec w intencji poległych, a następnie odegrano hymn Polski. Uroczystość otworzyło przemówienie szefa Wrocławskiego IPN, który przybliżył historię Żołnierzy Wyklętych i wyjaśnił dlaczego ten dzień przypada właśnie 1 marca. 



Następnie kolejno głos zabrała Wiceprezydent miasta Wrocławia oraz Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, którego przemówienie chwilowo zostało przerwane przez gwizdy i okrzyki - "gdzie zgubiłeś Baumana?!". Ten drobny incydent nie miał jednak wpływu na dalszy ciąg obchodów.



Swój głos dostały również kombatanci. Następnie wszyscy zebrani stanęli do apelu poległych podczas którego przybliżono sylwetki Żołnierzy Niezłomnych.



Uroczystość na cmentarzu Osobowickim zamknęły salwa honorowa w wykonaniu kompani reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz złożenie pod pomnikiem Ofiar systemu komunistycznego kwiatów przez różne organizacje rządowe i pozarządowe oraz środowiska kombatanckie. 


_____________________________________________________________________

Wieczorem o godzinie 18:15 odbyły się uroczystości związane z marszem Żołnierzy Niezłomnych organizowane przez środowiska pozarządowe.

W ramach tego wydarzenia w tym roku zorganizowana została inscenizacja z udziałem grup rekonstrukcyjnych, która miała miejsce na rynku. Puszczano również utwory patriotyczne współczesnych twórców takich jak: Tadek Firma, Panny Wyklęte, Horytnica. 



W tym roku marsz przyciągnął wiele osób w różnym wieku. Frekwencja była zadowalająca, miejmy nadzieję, że kolejne lata zgromadzą jeszcze więcej ludzi, a oprawa marszu będzie wzbogacana o coraz to nowsze elementy. 


_____________________________________________________________________

Więcej zdjęć z obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych niebawem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz